2011. szeptember 30., péntek

Hétköznapi mérgeink


A testünket és lelkünket is megterhelő napi munka után jólesik az otthon kényelme és nyugalma. Azonban nem is gondolnánk, hogy a biztonságosnak tartott lakásunk, házunk, illetve naponta használt eszközeink milyen sok, az egészségre ártalmas anyagot tartalmaznak. Az alábbiakban ebből olvashat némi ízelítőt.

Mosóporok - Dietil-ftalát
Az alkohol denaturálásához használt dietil-ftalát elsősorban a mosóporokban, a kozmetikumokban és a PVC-ben található meg. Az egyik legveszélyesebb összetevő, amely hozzájárulhat a nemi hormonok túl alacsony szintjéhez, de károsíthatja az immunrendszert és elősegítheti a rák kialakulását is.

Testápolók - Dietanolamin
Szerepet játszhat a rák kialakulásában a dietanolamin, röviden DEA. Ezt a színtelen vagy kristályos alkoholt oldószerek, valamint tisztítószerek gyártásához használják, de testápolók is tartalmazzák, mivel jól hidratál, ezáltal puhává varázsolja a bőrt.

Dezodorok - alumínium
A legtöbb ember életében nem telik el úgy nap, hogy ne fújná be magát dezodorral. Érdemes azonban megfontolni, hogy mikor és milyen izzadás elleni készítményt használunk, hiszen a német ÖKO-Test magazin tesztje az izzadásgátlók gyakori bőrirritáló hatásáról tanúskodik. A kutatások arra az eredményre vezettek, hogy a dezodorokban található alumínium eltömíti a pórusokat.

Samponok - Sodium laureth
A samponokhoz használt habképző anyag, a sodium laureth szulfát gyakran okoz bőrallergiát. Gyorsan felszívódik, és maradandó károsodást okozhat több szervben is - mint az agy, a máj vagy éppen a szem. Más anyagokkal kapcsolatba lépve pedig rákkeltő anyagokat hoz létre.

Mikrohullámú sütő
A legújabb kutatások szerint ugyan maga a mikrohullámú sütő nem okoz rákot – leszámítva a működése közben fellépő erős elektromágneses sugárzást -, ám, ha nem megfelelő edényeket használunk, azok szerkezetét képes rákkeltő vegyületté alakítani és az ételbe juttatni. Éppen ezért mindig csak olyan tálat helyezzünk a mikróban, amelyen szerepel az ezt megengedő jelzés.

Teflon
A teflon bevonatú serpenyők megkönnyítik a sütést. Tapadásmentességüket részben az előállításuk során használt perfluoroktánsavnak köszönhetik, ami azonban rákkeltő hatású. 230 cok fölött a PFO képes feloldódni és bejutni az ételbe, ezért soha ne hevítse ekkora hőfokra a teflon serpenyőjét, ha pedig a bevonata megsérült, dobja ki, nehogy a felváló PFO darabok belekerüljenek az ételbe.

Elemek (távirámyítókba és egyéb otthoni „kütyükbe”
Az elemgyártás során felhasznált kadmium egy erősen toxikus, rákkeltő elem, ami képes felhalmozódni az emberi szervezetben. Éppen ezért az elemeket mindig biztos helyen kell tartani, ahol kisgyerekek nem férhetnek hozzá. Az elhasznált akksikat és elemeket pedig ne tartogassuk sokáig otthon, dobjuk az erre a célra kihelyezett gyűjtőládákba.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése